Téma a idea každodennosti

Autor: Petra Bartošová | 24.10.2015 o 23:00 | (upravené 24.10.2015 o 23:07) Karma článku: 1,85 | Prečítané:  302x

Človek je mladým a objavuje seba samého, sám nepozná svoje útroby, no kráča vpred. Sleduje svet, vníma, číta, počúva a činí. Ešte v školských laviciach sa stretávame s naoko pôsobiacou malichernosťou - aká je téma a idea...???

Obohraná pesnička od určitého veku mladého žiaka, najčastejšie kladená učiteľmi slovenského jazyka. ,,Vyjadrite tému a ideu - článku, úryvku, knihy, básne." A tak školopovinný dumá a pátra po téme i idey. Keď sa ohliadneme späť, spomenieme si, že už aj v tých najjednoduchších úryvkoch bol v slovách pretkaný zmysel, dôvody, múdrosti, odkazy autorov skryté a zároveň zjavné. V písmenkách a dejoch som dychtivo hľadala hlavné myšlienky pisateľom dané. No, zakaždým moja detská hlava vytvorila otáznik....???ozaj to myslel práve takto???....možno a možno predsa nie....

     Lúskala som sa knižným svetom a preberala idey poukazujúce na správnosť, spravodlivosť a hodnoty, práve tie sa predsa musia aj žiť a pestovať v každodenných svetoch - hovorila som si. Už nesedím v laviciach, tému a ideu života žijem, ale nejak som sa stratila. Témou je vo veľkej miere - mať, byť, získať, dosiahnuť, prípadne sa striasť zodpovednosti, povinnosti, či nesenia následkov za svoje kroky. A idea? Tá sa mi celkom skryla. Žijem slušne, cením si drobnosti, cítim zodpovednosť za činy mnou vykonané, dobré i tie chybné, ctím si hodnotu pravdy, ľudí mám v úcte, lebo sa to tak patrí. Zvažujem slová, aby som neukrivdila, neublížila. Jeden človek mi raz povedal: rozprávaj opatrne,  tak aby si ľuďom nešliapala po ich snoch. A čo moje sny?

     Čo ma stretáva? Situácie v ktorých ľudia skríknu, lebo veď môžu, chvíle kedy sa zvalí balvan poloprávd, zalomenie rukami iných nad mojou slabosťou a rady typu ,,dobrota sa nevypláca". Počúvam o tom, že hodnota pravdy za každú cenu, priamočiarosti, ochoty, ústretovosti sa v tomto svete nenosí, lebo lepšie sa žije tým, ktorí hľadia len v svoje dobro. Žijem si svet,  ktorý navlieka na seba tú zašlú neaktuálnu róbu - pravdy a ľudskosti. Hoci je trpké počuť, že so svojou naivitou a snahou o pravdu v nikam nedôjdem, i keď niekedy neviem nájsť miesto na svete, nebudem sa hanbiť za to, že tému a ideu života vidím inak ako mnohí autori každodenných situácii dneška. 

    

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?